X
تبلیغات
رایتل
شهاب حسینی : تمامی قراردادهای کاری خود در سینما را منتشر می کنم


بازیگر فیلم سینمایی 'جدایی نادر از سیمین'، بالاترین رقم دستمزد فعالیت و بازیگری خود در سینما را 25 میلیون تومان اعلام کرد و گفت: قصد دارم تمام قراردادهای کاری خود در سینما را منتشر کنم.

    تمامی قراردادهای کاری خود در سینما را منتشر می کنم
'شهاب حسینی' روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا به پرداختن بیش از حد برخی رسانه ها به دستمزد بازیگران اشاره کرد و افزود: برخی اقشار جامعه که اقلیت مردم را شامل می شوندبه جرات با ارقام میلیاردی سر و کار دارند و ادبیات این گروه در حسابرسی های مالی میلیاردی است. من درباره افرادی همچون بازیکنان فوتبال، تجار و افرادی که با نهادهای مختلف قراردادهای میلیاردی امضا می کنند، صحبت می کنم.
بازیگر فیلم 'سوپر استار' ادامه داد: چرا تاکنون کسی به میزان درآمد بازیکنان فوتبال، بنکداران طلا و حتی رستوران های زنجیره ای فست فود و ... اشاره نکرده است؟.

** بدنبال ورود به عمق بازی هستم
این بازیگر سینما افزود: به نظرم بزرگنمایی دستمزد بازیگران در جهت دور کردن اذهان عمومی از درآمد برخی گروهها در جامعه است، زیرا کار بازیگران از سوی مردم به وضوح دیده می شود و مقابل چشمان آنان قرار دارد.
حسینی همچنین به درآمد خود در سینمای ایران اشاره کرد و گفت: من آدم ولخرجی نیستم و فردی خانواده دار هستم، با این حال پس از 15 سال توانستم صاحب یک منزل به صورت اقساطی شوم که همچنان هشت قسط از اقساط این منزل باقی مانده است.
این بازیگر سینما و تلویزیون ادامه داد: معتقدم سیر حرکت انسان ها مشخص است و به میزانی که مفید هستند می توانند دستمزد داشته باشند.
بازیگر فیلم 'حوالی اتوبان' یادآور شد: باید بپذیریم بخشی از سینما را آثار تجاری و صرفا سرگرم کننده تشکیل می دهد و به هر حال این نوع آثار پاسخگوی بخشی از نیازهای جامعه هستند.
حسینی ادامه داد: ممکن است تماشاگر فقط بخواهد با دیدن یک اثر سینمایی لحظاتی را به دور از دغدغه های زندگی بخندد، این حق او است و ما نباید این امر را مورد نکوهش قرار دهیم.
وی افزود: بازیگرانی همچون 'محمدرضا گلزار' در حوزه کاری خود جز افراد شماره یک محسوب می شود و دغدغه های برخی بازیگران را ندارد. این بازیگر توانایی کشاندن تعداد بسیاری از تماشاگران را به سینما دارد و حقیقتا من هوش تجاری او را ندارم.
حسینی گفت: سعی می کنم وارد عمق بازی شوم و خیلی به خودم گیر می دهم و فرد سختگیری هستم، پس بدنبال کارهای می روم که روح خود را اغنا کنم.

** شهاب حسینی، فروش یک اثر سینمایی را تضمین نمی کند
وی گفت: دستمزد من مشخص است و این در حالی است که حضور من در هر اثری، فروش آن را تضمین نمی کند. من بازیگر پرفروشی نیستم اما وقتی محمدرضا گلزار می تواند در فروش تاثیرگذار باشد می تواند از این موضوع استفاده کند و دلیلی برای ایراد گرفتن به وی وجود ندارد.
حسینی ادامه داد: وقتی برای بازی در 'سوپراستار' با تخفیف پنج میلیون تومانی، 10 میلیون تومان گرفتم، تصور نمی کردم این فیلم بیش از یک میلیارد تومان فروش داشته باشد و برای این امر دورخیز نکرده بودم.
وی به وضعیت بازیگران پیشکسوت سینمای ایران اشاره کرد و یادآور شد: چرا برخی بازیگران پیشکسوت امروز در شرایط دشواری به سر می برند و حتی عده ای از آنان از خانه سالمندان راهی دیار باقی می شوند؟ در صورتی که اگر درآمد این بازیگران متناسب زحمات آنان بود می توانستند در دوران پیری شرایط مساعدی را برای خود فراهم کنند.

** 25 میلیون بالاترین دستمزد شهاب حسینی
بازیگر فیلم سینمایی 'سوپراستار' تاکید کرد: واقعا برای ما مطلوب نیست که هر روز دستمزد بازیگران را مورد بررسی قرار دهیم و بدون هیچ علتی تلاش کنیم تا در این مورد بزرگنمایی کنیم.
حسینی گفت: تصمیم دارم، روزی تمام قراردادهای کاری خود را در سینما به چاپ برسانم تا همه دستمزدهای من را ببینند.
وی افزود: تا امروز بالاترین دستمزد من برای بازی در یک اثر سینمایی 25 میلیون تومان بوده است.
حسینی گفت: بالاترین دستمزد من در تلویزیون نیز مربوط به سریال 'شوق پرواز' است که علاوه بر بازیگر به عنوان تکنسین و مشاور کارگردان در نقش خود نیز بوده ام و در مجموع برای حضور در این سریال ماهیانه 30 میلیون تومان می گیرم که این دستمزد بزرگترین اتفاق مالی من در سال های اخیر بوده و به واسطه این اقدام، توانسته ام یک منزل قسطی برای خود تهیه کنم.
حسینی افزود: حقوق من و دیگر بازیگران بر اساس عرف، چیزی بیشتر از یک مهندس یا پزشک نیست ضمن آنکه ما با ذهنمان کار می کنیم و خانواده های ما نیز مجبورند خود را با شرایط کاری ما سازگار کنند.

** شرایط دشواری بر زندگی بازیگران حاکم است
وی ادامه داد: بازیگری یکی از مشاغلی است که ساعت کاری مشخص ندارد و شما نمی توانید در این حرفه برای آموزش، ورزش و مسایلی از این دست برای خود برنامه روزانه داشته باشید.
بازیگر فیلم سینمایی 'برف روی شیروانی داغ' گفت: خانواده شما نمی توانند برای فصول مختلف سال همچون تابستان برای مسافرت برنامه ریزی کنند زیرا برنامه کاری یک بازیگر مشخص نیست.
حسینی یادآور شد: شرایط دشوار بازیگری سبب می شود تا استحکام روابط در خانواده یک بازیگر کمرنگ شده و دامنه سو تفاهم ها افزایش یابد، از این رو حاشیه زندگی بازیگران زیاد و به لحاظ روحی خرد کننده است.
وی افزود: با این شرایط و دشواری های این کار برای راضی داشتن مخاطب مشکل پسند ایرانی، یک بازیگر تاثیرگذار اگر برای بازی در یک اثر سینمایی یک میلیارد تومان هم دستمزد بگیرد کم است.
بازیگر فیلم سینمایی 'غیرمنتظره' تاکید کرد: گرانترین بازیگر سینمای ایران چند درصد یک بازیگر هالیوودی دستمزد می گیرد؟ فرض کنیم به محمدرضا گلزار یک میلیارد تومان معادل یک میلیون دلار پرداخت کردیم این هزینه یک هفتاد و پنجم درآمد بازیگری همچون 'جانی دپ' و درصد ناچیزی از سوپراستارهای بالیوودی است.
به گفته حسینی،این در حالیست که بازیگران ایرانی به لحاظ کیفی به مراتب در سطح بالاتری نسبت به بازیگران بالیوودی قرار دارند.

** بازیگران می توانند خط فرهنگی یک جامعه را تغییر دهند
حسینی با اشاره به شرایط دشوار کاری بازیگران گفت: شرایط کاری ما خیلی به استانداردهای روز سینمای دنیا نزدیک نیست و برخی شرایط مساعد برای بازیگری برای ما وجود ندارد.
وی ادامه داد: بازیگر بیش از یک معدن اورانیوم می ارزد، زیرا تاثیر جهانی در عرصه فرهنگ دارد پس باید حفظ شود. مگر در یک جامعه چند درصد از انسان ها می توانند خلاقیت فرهنگی و هنری داشته باشند؟نویسندگان، شعرا و هنرمندان ما سرمایه های انسانی هستند و اگر از شرایط خوبی برخوردار نباشند یاس و فقر به آنان فشار می آورد و این یاس در قلم و آثار آنان نمود پیدا می کند.
بازیگر فیلم سینمایی 'درباره الی' با بیان اینکه شرایط دشواری را در زندگی خود تجربه کرده، یادآور شد: هر هنرمندی به میزان تاثیرگذاری درستی که در جامعه دارد باید بتواند دستمزد خوب بگیرد. همچنین بازیگری که بازی خالی از هنر دارد و دستمزد کلان می گیرد حق دریافت دستمزد نجومی ندارد.

** چرا بابت استفاده از تجربیات بازیگران پیشکسوت هزینه نکنیم؟
حسینی تاکید کرد: بازیگری همچون 'پرویز پرستویی' چرا نباید 200 میلیون تومان برای بازی در یک اثر سینمایی دستمزد دریافت کند؟ آیا حق 'جمشید مشایخی' و دیگر پیشکسوتان سینمای ایران نیست که در ازای در اختیار قرار دادن تجربیات خود در عرصه بازیگری، ماهیانه پنج تا 10 میلیون تومان دستمزد بگیرند؟
وی گفت: اغلب بازیگران پیشکسوت ما به دیار باقی می روند بدون اینکه ما از تجربیات آنان به درستی استفاده کرده باشیم.
به گفته حسینی، ثمره کار یک بازیگر، مقابل چشم مردم است، نمی تواند کلاه برداری کند چک بی محل بکشد زیرا جایی برای پنهان شدن ندارد.

** چند درصد از بازیگران سوار خودروهای یکصدمیلیونی می شوند؟
این بازیگر سینما در ادامه با گلایه از در نظرنگرفتن شرایط مساعد معیشتی برای بازیگران و اهالی فرهنگ و هنر گفت: قبل از خرید منزلم همانند دیگران تلاش کردم از وام مسکن استفاده کنم اما در نهایت به هیچ جایی نرسیدم و محلی برای حمایت از هنرمندان در این زمینه وجود نداشت.
حسینی ادامه داد: چرا نباید برای استادان دانشگاه ها، هنرمندان و اقشار تاثیرگذار جامعه چنین امکاناتی فراهم شود؟
این بازیگر افزود: چند درصد از بازیگران سوار خودرو های یک صد میلیونی هستند؟ بهتر است بررسی کنیم قالب این اتومبیل ها را چه کسانی سوار می شوند؟
وی ادامه داد: بهتر است بررسی کنیم ببینیم از قابل ساخت و فروش یک اثر سینمایی چقدر به تهیه کنندگان می رسد و اگر بازیگری همچون محمدرضا گلزار از قبال دستمزد یک میلیاردی خود دو میلیارد به تهیه کننده اش سود برساند چه اشکالی دارد؟
بازیگر فیلم سینمایی 'شمعی در باد' گفت: بدون شک همه بازیگران در حد و توان خود در امور خیریه مشارکت می کنند اما شرایط مالی گاهی اوقات این اجازه را از آنان سلب می کند.
حسینی افزود: از گذشته تا کنون در تلاش برای ایجاد یک مجتمع آموزشی فنی حرفه ای فرهنگی برای کودکان بی سرپرست بوده و هستم زیرا در میان این کودکان استعدادهایی درخشانی وجود دارد و متاسفانه شرایط مالی اجازه این کار را نمی دهد.
گفت وگو از: مرتضی رنجبرانتاریخ : جمعه 20 خرداد 1390 | 18:13 | نویسنده : * |
.: Weblog Themes By VatanSkin :.