X
تبلیغات
رایتل

«معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد حضور «درباره‌ الی» را در جشنواره‌ فجر تایید کرد.»


 سینمای ما- معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد حضور فیلم «درباره‌ی الی» ساخته اصغر فرهادی را در جشنواره‌ی فیلم فجر تایید کرد. محمدرضا جعفری جلوه با تایید این خبر گفت: باتوجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و قواعد مقررات، این فیلم در جشنواره‌ی فجر حضور خواهد داشت و به‌طور همزمان در جشنواره‌ی برلین نیز شرکت دارد.

 او درادامه درباره‌ این‌که باتوجه به سفر اعضای این فیلم به جشنواره‌ی برلین و تدارک برنامه‌ای برای نمایش فیلم در فجر، قبل از مسافرت گروه به برلین عنوان کرد: مساله‌ی مهم حضور فیلم و نمایش آن در جشنواره‌ی فیلم فجر است.

اصغر فرهادی خبر حضور فیلم «درباره‌الی» را تایید کرد و گفت: کپی‌های فیلم را به سرعت تحویل جشنواره خواهیم داد. کارگردان فیلم «درباره الی» با تأیید این مطلب اظهار داشت: صبح امروز از طرف دبیرخانه جشنواره فجر با من تماس گرفتند و خبر حضور «درباره الی» در بخش مسابقه سینمای ایران را اعلام کردند.

فرهادی در خصوص این که با توجه به اعلام برنامه بخش مسابقه سینمای ایران فیلم چه روزی در سینمای رسانه‌ها به نمایش درخواهد آمد، گفت: نمایش فیلم در بخش مسابقه خواهد بود و زمان نمایش فیلم طبق جدول برنامه‌ریزان جشنواره که متعاقبا اعلام خواهند کرد، اما با توجه به این که بهترین زمان برای نمایش فیلم سئانس خالی صبح روز دوشنبه 21 بهمن است تلاش می‌کنیم فیلم در این سئانس به نمایش در آید.

وی افزود: به همین و با اعلام دبیرخانه جشنواره مبنی بر حضور فیلم در جشنواره تلاش‌های زیادی را برای رساندن کپی‌های فیلم به جشنواره انجام داده‌ایم.

 کارگردان «درباره الی» با تشکر از تلاش‌های مسئولان و اهالی رسانه برای رفع مشکل حضور این فیلم در جشنواره فجر تأکید کرد: از همه کسانی که برای حضور فیلم در جشنواره تلاش کردند تشکر می‌کنم و به خصوص نقش رسانه‌ها را نباید در این امر نادیده گرفت.

فرهادی در خاتمه در خصوص نمایش فیلم در پنجاه و نهمین دوره جشنواره برلین خاطر نشان کرد: به همراه تعدادی از بازیگران فیلم ما روز جمعه 18 بهمن به برلین خواهیم رفت چرا که دو نمایش در روز‌های شنبه 19 بهمن و یکشنبه 20 بهمن برای فیلم در نظر گرفته شده است و ما کپی‌های فیلم را به جشنواره برلین ارسال کرده‌ایم.  

**************


«بخش‌هایی از این خبر جزو گفته‌های اصغر فرهادی درباره فیلم تازه‌اش نبوده است»

سینمای ما - در پی انتشار گزیده‌ای از اخبار خبرگزاری‌ها در مورد نمایش فیلم «درباره الی...» در جشنواره فجر، روابط عمومی فیلم طی تماس با سایت سینمای ما اعلام کرد که فقط بخش‌هایی از این خبر مورد تایید کارگردان است که از مصاحبه فرهادی با خبرگزاری ایسنا نقل شده است. بخش‌های دیگر این خبر و همین‌طور تیتر قبلی آن جزو گفته‌های اصغر فرهادی درباره فیلم تازه‌اش نیست.

به گزارش خبرنگار سایت سینمای ما، خبری که توسط خبرگزاری ایسنا منتشر شد، به شرح زیر است:

«سرانجام نمایش فیلم «درباره الی» به کارگردانی اصغرفرهادی در بخش مسابقه‌ی سینمای ایران جشنواره‌ی فیلم فجر قطعی شد.

اصغرفرهادی کارگردان سینمای در پی تماس خبرنگار سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در پاسخ به اینکه آیا فیلم «درباره‌الی» در جشنواره فیلم فجر حضور خواهد داشت، گفت: بله فیلم در ادامه تلاش‌هایی که برای حضورش در جشنواره توسط دوستان انجام شد، نمایشش در جشنواره قطعی است. این چند روز صرف بررسی خود فیلم شد. چون پیش از آن بیشتر تلاش‌ها برای رفع مشکل حاشیه‌ای که برای فیلم به وجود آمده بود شد.

 
بنابراین در این چند روز فیلم دیده شد و مورد بررسی قرار گرفت. مخصوصا در این دو سه روز اخیر تلاش‌های آقای جعفری جلوه باعث شد، فیلم مسیر طبیعی و قانونی خودش را منهای حواشی طی کند و به زودی در جشنواره به نمایش درآید.


این کارگردان در پاسخ به این‌که فیلم در کدام بخش از جشنواره به نمایش درخواهد آمد هم گفت: فیلم در بخش مسابقه خواهد بود و زمان نمایش فیلم طبق جدول برنامه‌ریزان جشنواره که متعاقبا اعلام خواهند کرد، مشخص می‌شود.


او در پاسخ به این‌که آیا کپی فیلم برای نمایش آماده است، خبر داد: کپی فیلم آماده شده است و طبق برنامه به موقع خواهد رسید. 

  

فرهادی درباره‌ی حضور فیلم «درباره الی» در بخش‌های دیگر جشنواره‌ی فیلم فجر به غیر از بخش مسابقه سینمای ایران گفت: به‌دلیل حضور فیلم در برلین فقط در بخش مسابقه داخلی می‌تواند، شرکت کند و فیلم فقط در این بخش به نمایش در خواهد آمد.

 
این کارگردان درباره این‌که چه زمانی به جشنواره‌ی برلین خواهند رفت، به ایسنا گفت: ما روز جمعه به همراه تعدادی از بازیگران فیلم به برلین می‌رویم و روز شنبه و یکشنبه نمایش‌های فیلم در برلین آغاز خواهد شد.

 
فرهادی همچنین اظهار خرسندی کرد از اینکه، این مساعدت انجام شد که فیلم برای اولین‌بار پیش از هر کجای دنیا در ایران به نمایش در بیاید و از قبل هم اصرارم برهمین موضوع بود.

 
او در پایان درباره این‌که با توجه به حضورش در برلین از روز جمعه در دو روز باقی‌مانده‌ای که در ایران است، آیا فرصت حضور در نشست خبری با خبرنگاران را خواهد داشت گفت: من مایل هستم این اتفاق بیافتد ولی تصمیم‌گیری در این رابطه به جدول برنامه‌های فیلم‌های ایرانی مربوط می‌شود.»

**************


«تهمینه میلانی: به هر خواهر زاده‌ام یک سکانس می‌رسد!»

سینمای ما - جلسه نقد و بررسی فیلم سوپر استار حواشی فراوانی داشت. برای «سینمای ما»یی‌ها، جالب‌ترین بخش قضیه آن جا بود که بازیگر نوجوان فیلم «سوپر استار» اعلام کرد که از طریق خواندن این خبر در سایت سینمای ما، به پروژه وصل شده است، و مجری کارشناس جلسه منصور ضابطیان گفت چرا عوض درست خواندن، وقت‌اش را در سایت «سینمای ما» می‌گذرانده است. این جا هفت نکته دیگر از این جلسه پرسش و پاسخ پر حادثه را می‌خوانید...

البته من این حادثه رو هم اضافه میکنم که آقای حسینی در این نشست حضور نداشتند!


هفت نکته در حاشیه نشست «سوپراستار»

1- جلسه پرسش و پاسخ فیلم سوپراستار با جمله یی کنایه آمیز از طرف مجری مراسم، منصور ضابطیان شروع شد؛ «در حالی که بالاخره حتی در نوار غزه هم صلح اعلام شد، اما خانم میلانی هنوز دست از سر آقایان برنداشته اند.» میلانی در جواب این سوال از حاضران جلسه کمک گرفت و از آنها پرسید؛ شما هم این طوری فکر می کنید؟ و با جواب منفی حاضران روبه رو شد. اما در ادامه سوالاتی که از طرف خبرنگاران پرسیده شد، چیز دیگری می گفت. دست آخر اینکه خیلی ها نفهمیدند با این مساله موافقند یا مخالف.

2- جذاب ترین بخش جلسه قسمتی بود که میلانی از معناگرا بودن فیلمش حرف می زد. او طوری از مسائل فلسفی و لایه های مختلف فیلمش حرف می زد که انگار از شروع فیلمبرداری می دانسته که قرار است فیلمش در این بخش نمایش داده شود؛ «به نظر من هر فیلم خوبی معنا دارد. معناگرایی این نیست که حرف های بزرگ بزنیم یا فیلم مان را در یک روستای کوچک بسازیم. هر چند به نظرم اسم جدیدی که روی این بخش گذاشته اند، در جست وجوی حقیقت، بیشتر به فیلم من می خورد و بامسماتر است. به نظرم انتخاب سوپراستار برای حضور در این بخش انتخاب درستی بوده است.» آیا مفهومی به نام معناگرایی و فیلم معناگرایانه وجود دارد یا نه؟ بر فرض که وجود هم داشته باشد، آیا این فیلم با شاخصه هایی که سازندگان این بخش از آن حرف می زنند، همخوانی دارد؟ آیا سوپراستار صرفاً برای اینکه جو عجیب و غریب هر ساله فیلم های این بخش را تغییر بدهد، در آن قرار نگرفته است؟ حیف هیچ کس اینها را نپرسید. گویا چگونگی انتخاب بازیگر جوان فیلم برای بقیه مهم تر بود.

3- نمایش دوم فیلم با موضوع پشت صحنه سینما در یک روز، سوالات مشابهی را برای خبرنگاران به وجود آورده بود. صبح در جلسه «وقتی همه خوابیم» از توهین و تهمت زدن به مطبوعات سوال شد، غروب از خراب کردن وجه بازیگران. مدت هاست که مساله اعتراض اقشار مختلف به فیلم ها اپیدمی شده است، حتی در میان مطبوعاتی ها. اما میلانی در جواب این سوال به مدارک و مستنداتی که بر وجود این گونه مسائل در پشت صحنه فیلم ها صحه می گذارد، اشاره کرد و... هیچ. صحبت همین جا قطع شد. بالاخره ماجرای چیستا یثربی و فیلم دعوت، چشم خیلی ها را ترسانده است.

4- «به نظر من تو آدم موفقی نیستی»، «تو خودت رو گم کردی، بگرد دنبال خودت». اینها دیالوگ هایی است که از دهان یک دختر 15 ساله درمی آید. به نظر تهمینه میلانی اینها فقط سوال و نظر است و اصلاً و ابداً به ورطه شعارزدگی نمی افتد.

5- سیستم ما در این گزارش یکی به نعل، یکی به میخ است. یکی به کارگردان می زنیم یکی به خبرنگار. «چرا سوپراستار شما مرده؟» این سوال یک خبرنگار بود که انگار از مناسبات سینمای ایران خبر ندارد و توقع داشته است در یک فیلم سینمایی سوپراستار زنی را ببیند که... که... بگذریم. اما جواب میلانی فرسنگ ها با این دلیل فاصله داشت؛ «چون نمی شد سوپراستار ما زن باشد و بچه دار شود و نفهمد که بچه یی زاییده است.»

6- یکی از سه فیروز آذرهای فیلم در جلسه حضور داشت. میلانی در توجیه این حجم از فیروز آذر ها در فیلم گفت؛ «سه تا خواهرزاده دارم بالاخره باید به هر کدومشون یک سکانس برسد.»

7- خلاصه ماجرا اینکه سوالات حاضران، ذائقه طناز مجری برنامه و قابلیت های فیلم در کنار هم لحظات مفرحی را برای حاضران رقم زدند.تاریخ : چهارشنبه 16 بهمن 1387 | 19:57 | نویسنده : شیوا | نظرات (36)
.: Weblog Themes By VatanSkin :.