X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

 

  

مسعود فراستی گفت: «دل‌شکسته» همچون فیلم «مکس»، کمدی اجتماعی سرپا و تند و تیزی است که هم تحجر و هم تجددمأبی را نشانه می‌رود. فراستی منتقد و کارشناس سینما اظهار داشت: «دل‌شکسته» پس از اکرانش جز دلشکستگی برای فیلمساز و سرشکستگی برای تهیه‌کننده‌اش و رضایت برای مخاطب عام اتفاقی‌اش، چیزی به بار نیاورده است.

 وی افزود: «دل‌شکسته» بر خلاف فیلم‌هایی چون دلداده، چارچنگولی، دعوت و خیل مشابه که مدت‌هاست به یمن بی‌سیاستی و بی‌برنامگی مسئولان سینمایی اکران‌ها را اشغال کرده‌اند، فیلم تهیه‌کننده نیست و به همین دلیل، تهیه‌کننده به جای ایستادن پشت فیلم و تبلیغ و اکران مناسب، مقابل فیلم ‌می‌ایستد و سعی در نابودی آن دارد. به تعداد سینماهای نمایش دهنده و نوع تبلیغات دقت کنید. اما چرا؟ فیلم،کمدی اجتماعی سرپا و تند و تیزی است (همچون فیلم مکس) که هم تحجر و هم تجددمأبی را نشانه می‌رود.

فراستی به فارس گفت: فیلم، نقد تحجر است در قالب کمدی غلوآمیز و کاریکاتوری که نه به شهید و خانواده شهدا توهین می‌کند،نه به آرمان‌های‌شان و نه به مراسم و مناسک مذهبی و طبیعی است که متحجرین و تجددمأبان را عصبانی کند.

این منتقد سینما در ادامه گفت: فیلم گاهی زیادی شعار می‌دهد، تحول شخصیتی‌اش نیز سریع است و حتی در موردی، بی مورد. نه چادر سر کردن دختر ضروری است و نه حضور پدرش در مراسم عاشورا. لحن فیلم نیز یکدست نیست و لکنت دارد و بعضی ضعف‌های دیگر فیلم اول، اما دو بازی خوب و کنترل شده دارد از شهاب حسینی و بیتا بادران که مناسب قالب فیلم هستند و چند میزانسن خوب و مهم‌تر این که فیلم حرمت نگه می‌دارد. حرمت آرمان‌ها و هویت شخصیت پسر را. حرمت فیلمساز و حرمت مخاطب را. فیلم مخاطب را می‌خنداند، راضی می‌کند و حتی به فکر می‌اندازد. 

 وی در انتها افزود: به یقین «دل‌شکسته» در شرایط مناسب و درخورش، می‌توانست خوب بفروشد.

سرشکستگی تهیه‌کننده، سرشکستگی فیلم و فیلمساز است،"بار خود فروشی از آن سوی دیگر است". 


منبع خبر : فارس

 


«علی روئین‌تن» کارگردان فیلم «دل‌شکسته» درباره نخستین فیلم بلند خود که وارد بیستمین روز نمایش خود می‌شود، گفت: مسأله‌ای دارم که مربوط به مقوله دلبستگی‌ام است و معقتد هستم شعرمان تنها چیزی که در هنرمان جهانی است و برای این که سینمای‌مان به معنای واقعی جهانی شود و برای این که بتوانیم با مردم‌ ارتباط متعارف‌تر داشته باشیم، سینمای‌مان نیاز به تغزل دارد.
وی افزود: فیلمی باید بسازیم که مشخص باشد ایرانی است نه این که در درو دیوارش به فارسی نوشته شده باشد. به همین دلیل من برای «دل‌شکسته» بنا را بر برداشت ادبی گذاشتم و در حقیقت، فیلم، برداشت من از «لیلی ومجنون» در جامعه معاصر است.
کارگردان «دل‌شکسته» گفت: این یعنی سربه وادی امام حسین(ع) و به یک لایتناهی گذاشتن و برداشت من همینی است که درفیلم می‌بینید.
وی درمورد بازی‌های اغراق شده فیلم «دل‌شکسته» گفت: چون فیلم شیوه روایی است، نیاز به غلو دارد اما اجرای این شیوه باید یکدست باشد و از این حیث، در فیلم بازی همه شخصیت‌ها مانند هم همراه با غلو باشد.
«روئین‌تن» درمورد ما‌به‌ازای شصخیت‌های فیلم «دل‌شکسته» گفت: شخصت‌هایی که درفیلم می‌بینید همه برداشت از چند شخصیتی است که در جامعه می بینیم، مثلا شهاب حسینی را درفیلم به عنوان کاراکتر آرمانی فرزند شهید و یک بسیجی، یعنی یک الگو قرار داده‌ام. اصلا هر کدام از کارهای انتزاعی که می‌کنیم یک ریشه درواقعیت دارد و یک ریشه قشنگ‌تر در حقیقت دارد. من اینها را حس کردم ودر «دل‌شکسته» به‌کار بردم .
وی درمورد انتخاب شخصیت شهاب حسینی دراین فیلم گفت:او بازیگر خوبی است. یک بازیگر ایرانی که هم ظاهر و فیزیک و هم صدای خوبی دارد و هم مجنون‌‌وار است و من سعی کردم که تمام اینها درفیلم مطابقت داشته باشد.
وی درمورد استقبال مردم از «دل‌شکسته» در این مقطع اکران گفت : با وجود قالبی که در آن فیلم ما اکران شده، با شیوه‌ای که مؤسسه شهید آوینی برای پخش فیلم پیش گرفته، به نظر من مردم عالی به دیدن فیلم می‌روند چرا که ما هشت سینما داریم، تبلیغ نداریم، تیزرهای فیلم ممنوع شده و... با این اوضاع من چطور می‌توانم راجع به فیلم تبلیغ کنم گرچه همه بچه‌ها از بس که در این قضیه اذیت شده‌اند، سکوت کرده‌اند.
وی درمورد ممنوع شدن تیزر فیلم گفت: من تا آخرعمرم وامدار خانواده شهدا هستم اما برخی‌ها معتقدند می‌گویند فیلم اهانت به خانواده بسیجیان و شهدا است... مگر شوخی است که من جرأت کنم و بخواهم به آدم‌هایی که گوشت و پوست و زندگی‌شان را گذاشتند و برای دفاع از آرمان‌های‌شان به جبهه رفتند، اهانت کنم برعکس معتقدم که «دل‌شکسته» یک اظهار ارادت کامل به خانواده شهدا است.
وی درمورد بازتاب این فیلم دربین بسیجیان گفت: فیلم اصلا بازتاب منفی نداشته است و من پیام‌های خوبی در این باب دریافت کرده‌ام. به ویژه آن که فیلم بسیج دانشجویی قرار نقد و بررسی فیلم را گذاشته‌اند. حتی از حوزه علمیه قم تماس داشتند و آنها این فیلم رادر ستایش روحانیت دانستند. در این مدت فقط یک سایت خبری نقدی نوشته بود که آقای قهرمانی هم آن را قبول کرده بود و پذیرفته بود.
کارگردان «دل‌شکسته» درمورد سرمایه‌گذاری مؤسسه آوینی در این فیلم گفت: آن زمان که من می‌خواستم فیلم را بسازم مدیرموسسه شهید آوینی، آقای مجید اسماعیلی بود. البته من آن زمان گفتم که این کار را نکنیم و مؤسسه روی فیلم سرمایه‌گذاری نکند، اما ایشان پافشاری کردند و فیلم با یازی ایشان ساخته شد اما حالا با تغییر مدیریت مؤسسه، گویی مدیران قبلی‌ و جدید مؤسسه دارند همدیگر را اذیت می‌کنند و این فیلم شده گوشت قربانی و درحقیقت تسویه حساب‌های شخصی‌شان را با این فیلم انجام می‌دهند!
وی گفت: متأسفانه آقای قهرمانی تلقی‌اش از فیلم و سینما غلط است و خبرگزاری‌و روزنامه‌ها را هم جهت انعکاس خبری فیلم، قبول ندارد. این فیلم باید بیست الی بیست و دو تا سینما داشته باشد. مردم باید به یک طریقی از اکران فیلم خبردارشوند و بیایند فیلم را ببینند. به ویژه در این شرایط که مردم خیلی سخت به سینما می‌روند اما من می‌بینم که با چه شعفی از سینماهای نمایش دهنده «دل‌شکسته» بیرون می‌آیند.
روئین‌تن گفت: به نظر من، تهیه کننده فیلم باید می‌آمد روی فیلم کار می‌کرد و تبلیغ می‌کرد که فیلم به‌خوبی اکران شود و آسیب نبیند.
وی گفت:همه کارشناسان امور توزیع و پخش در سینمای ایران می‌گفتند این فیلم در زمره پرفروش‌ترین فیلم‌های امسال خواهد شد و همه می‌گفتند که این فیلم بالای چهار میلیارد تومان می‌فروشد اما حالا این فیلم بعد از 17 روز اکران 70 میلیون فروخته است!
روئین تن ادامه داد: من فقط درمورد تبلیغات این فیلم می‌دانم که دو هزار تا تراکت چاپ و در نماز جمعه پخش شده است.
وی ادامه داد: قبول دارم که زمان اکران زمان بدی است اما اینقدر دیگر بد نیست که این فیلم که همزمان با چارچنگولی و دلداده اکران شده است، اینقدر بفروشد ؛ ما در حقیقت کاری نکرده‌ایم که مردم متوجه شوند فیلم اکران شده است.
روئین‌تن درمورد شیوه متفاوت پلاکارت و پوسترهای تبلیغاتی این فیلم اظهار داشت: سه پوستر توسط ابراهیم حقیقی، بهزاد خورشیدی و جواد آتش‌باری طراحی شده و مؤسسه شهید آوینی اصرار داشت در این زمینه، این کار را بکند و این اقدامات هم بدون هماهنگی با من انجام شد.
این کارگردان درمورد بازتاب فیلم «دل‌شکسته» در بین منتقدان، گفت: از منتقدان تا به حال چیز بدی نشنیده‌ام بلکه هر چه خوانده‌ام و شنیده‌ام، تعریف بوده است و همه از فیلم خوش‌شان آمده و از آن تعریف کرده‌اند. 

منبع : خبرگزاری فارستاریخ : چهارشنبه 4 دی 1387 | 23:24 | نویسنده : شیوا | نظرات (44)
.: Weblog Themes By VatanSkin :.