X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی
 
 
سینمای‌ایران- گروه ادب و هنر:
پس از کش‌و‌قوس‌های فراوان سرانجام دبیرخانه جشنواره فیلم فجر تصمیم گرفت چند روز مانده به افتتاحیه، فیلم‌های شرکت‌کننده در مهم‌ترین بخش خود را معرفی کند .

اما فهرست جاماندگان از رقابت در بخش مسابقه سینمای ایران، وزن بیشتری نسبت به حاضران دارد. دبیرخانه جشنواره طبق اعلام قبلی، اسامی ۲۵ فیلم بخش سودای سیمرغ بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر را اعلام کرد، درحالی که در این بخش ۲۴ فیلم در مسابقه حضور دارند و فیلم «هر شب تنهایی» به کارگردانی رسول صدرعاملی در خارج از مسابقه به نمایش در می‌آید. ظاهرا این استثنا بدین معناست که فیلم قابلیت شرکت در بخش مسابقه را داشته اما چون صدرعاملی جزو هیات داوران است، فیلم به رقابت با سایرین نمی‌پردازد.

هیات انتخاب بخش سودای سیمرغ، سعید حاجی میری تهیه‌کننده سینما، سید حسن حسینی کارشناس فرهنگی، مرتضی رزاق کریمی تهیه‌کننده و مستند‌ساز، مجید رضا بالا کارشناس فرهنگی، سیامک شایقی نویسنده و کارگردان، محمد ابراهیم صلواتی فر کارشناس فرهنگی، مینو فرشچی فیلمنامه نویس، حسین کرمی کارشناس فرهنگی و مجتبی مشیری کارشناس فرهنگی معرفی شده‌اند که البته چند نام ناآشنای سینمایی در میان آنها کمی تعجب‌برانگیز است.

اما تعجب اصلی نبودن فیلم‌هایی بود که تا پیش از این صاحب‌نظران شانس زیادی برایشان قائل بودند و حتی جزء دریافت‌کنندگان سیمرغ امسال محسوب می‌شدند. «فرزند صبح» ساخته بهروز افخمی و «پاداش» به کارگردانی کمال تبریزی در صدر فهرست غایبان قرار دارند. فیلم افخمی درباره زندگی امام خمینی(ره) و ساخته تبریزی، فیلمی کمدی درباره یکی از مدیران دولتی است که هر دو حس کنجکاوی منتقدان را برانگیخته‌اند.

البته تهیه‌کنندگان هر دو فیلم همان دیروز با ایسنا صحبت کردند؛ محمدرضا شرف‌الدین تهیه‌کننده فرزند صبح اعلام کرد: گروه سازنده‌ فیلم تمایل بسیاری برای اکران آن در بخش مسابقه‌ داخلی دارد و برای همین موضوع پیگیری‌هایی را درخصوص حل‌شدن مشکل فیلم انجام می‌دهیم که امیدواریم به نتیجه‌ مطلوبی برسد ولی درباره اینکه فیلم چه مشکلی برای اکران دارد را به زمان دیگری موکول کرد.

مهدی کریمی تهیه‌کننده «پاداش» هم گفت: عدم‌حضور فیلم در جشنواره‌ فجر به‌دلیل آماده نشدن نسخه‌ فیلم است که امیدواریم آماده شود.

از دیگر غایبان این فهرست، «درباره الی» به کارگردانی اصغر فرهادی است که احتمالا به‌دلیل حضور گلشیفته فراهانی از فهرست خارج شده؛ البته این فیلم در بخش بین‌الملل جشنواره فیلم برلین حضور دارد و به همین دلیل نمی‌تواند در بخش مسابقه سینمای ایران جشنواره فجر شرکت کند.

این اتفاق سال گذشته برای «آواز گنجشک‌ها» ساخته مجید مجیدی نیز رخ داد و این فیلم تنها در بخش بین‌الملل جشنواره فجر فرصت حضور یافت؛ اتفاقی که برای درباره الی، تکرار نشد. «کتاب قانون» به کارگردانی مازیار میری و «صد سال به این سال‌ها» سامان مقدم نیز از دیگر غایبان هستند.

اعجاب دیگر نبودن «اخراجی‌های 2» به کارگردانی مسعود ده نمکی در فهرست بخش مسابقه سینمای ایران است. این فیلم صرفا در بخش نگاه نو، مسابقه فیلم‌های اول و دوم جشنواره فجر حضور دارد. این اتفاق واکنش ده نمکی و کاسه ساز، تهیه‌کننده فیلم را در پی داشت.

ده نمکی به ایسنا گفت: به احترام مخاطبان این فیلم را به دبیرخانه‌ جشنواره فرستادم. انتخاب نشدن این فیلم نظر هیات انتخاب است و قطعا بعدها مردم با دیدن فیلم نسبت به میزان کارشناسانه بودن این نظر به قضاوت خواهند پرداخت.

او همچنین اظهار کرد: به‌هر حال این مسئله برای من جای تعجب ندارد و امری قابل پیش‌بینی بوده و کاملا آمادگی شنیدن آن را داشته‌ام و اخبار و بگو مگوهای جنجالی درباره‌ عدم‌حضور آن در جشنواره را نیز شنیده بودم. ارائه فیلم به جشنواره برعهده ما بود و اتفاقات بعدی برعهده‌ مسئولان جشنواره است.

من بشخصه امیدوارم که دولتی که شعار عدالت محوری را مطرح کرده، سعی کند دراین موارد نیز این شعار را سرلوحه‌ کار خود قرار دهد.

حبیب‌الله کاسه‌ساز هم از آماده نشدن بخش‌های مربوط به جلوه‌های ویژه فیلم خبر داد و گفت: تمام تلاشمان را صرف می‌کنیم تا فیلم برای نمایش در جشنواره آماده شود، اما اگر این اتفاق نیفتاد، مخاطبان منتظر باشند تا در اکران عمومی فیلم را ببینند و در این مقطع شاهد خواهند بود که آیا به واقع این فیلم قابلیت پذیرش در بخش مسابقه سینمای ایران جشنواره فیلم فجر را داشته یا نه.

اتفاق جالب دیگر نامه‌ای است که سید جمال ساداتیان تهیه‌کننده «به رنگ ارغوان» به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشته و خواستار نمایش این فیلم در جشنواره‌ فیلم فجر شده است.

فیلمی که 4‌سال پیش ساخته شد اما موجب بروز اختلافاتی میان وزارت اطلاعات و گروه سازنده شد؛ اختلاف‌هایی که حل نشده باقی مانده است. درهمین حال، دبیرخانه جشنواره اسامی فیلم‌های بخش نگاه نو، مسابقه فیلم‌های اول و دوم بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر را نیز اعلام کرد.

در این بخش از جشنواره ۱۹ فیلم رقابت می‌‌کنند. فیلم‌های این بخش از جشنواره عبارتند از: آنسوی رودخانه به کارگردانی عباس احمدی مطلق، اخراجی‌ها۲ به‌کارگردانی مسعود ده نمکی، امشب شب مهتابه به کارگردانی محمد هادی کریمی، بن بست به کارگردانی مرتضی آتش زمزم، بی‌پولی به کارگردانی حمید نعمت‌الله، پستچی سه بار در نمی‌زند به کارگردانی حسن فتحی، پوسته به کارگردانی مصطفی آل احمد، تردید به کارگردانی واروژ کریم مسیحی، حریم به کارگردانی رضا خطیبی، حیران به کارگردانی شالیزه عارف پور، خروس جنگی به کارگردانی سید مسعود اطیابی، دلخون به کارگردانی محمدرضا رحمانی، شبانه روز به کارگردانی کیوان علی محمدی و امید بنکدار، صندلی خالی به کارگردانی سامان استرکی، کلبه به کارگردانی جواد افشار، کودک و فرشته به کارگردانی مسعود نقاش زاده، مانا به کارگردانی علیرضا رزازی فر، وقتی لیموها زرد شدند به کارگردانی محمدرضا وطن دوست و یک وجب از آسمان به کارگردانی علی وزیریان. 

بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر از ۱۱‌تا‌۲۲‌بهمن ماه برگزار می‌شود.

 

تمامی سوداگران سیمرغ 27: 

امشب شب مهتابه (محمدهادی کریمی)
به کبودی یاس (جواد اردکانی)
بی‌پولی (حمید نعمت‌الله)
بیست (عبدالرضا کاهانی)
پای پیاده (فریدون حسن پور)
پستچی سه بار در نمی‌زند (حسن فتحی) 
پنالتی (انسیه شاه حسینی) 
تردید (واروژکریم مسیحی) 
چهره به چهره (علی ژکان) 
حیران (شالیزه عارف پور) 
دوزخ، برزخ، بهشت (بیژن میرباقری)
زادبوم (ابوالحسن داوودی)
زمانی برای دوست داشتن (ابراهیم فروزش)
سوپر استار (تهمینه میلانی)
شبانه روز (کیوان علی محمدی و امید بنکدار) 
صداها (فرزاد موتمن) 
صندلی خالی (سامان استرکی)
عیار ۱۴ (پرویز شهبازی) 
کودک و فرشته (مسعود نقاش زاده) 
ملک سلیمان (شهریار بحرانی) 
موش (شاهد احمد لو)
می زاک (حسینعلی لیالستانی) 
وقتی همه خوابیم (بهرام بیضایی)
هفت و پنج دقیقه (محمد مهدی عسگرپور) تاریخ : یکشنبه 6 بهمن 1387 | 14:47 | نویسنده : شیوا | نظرات (37)
.: Weblog Themes By VatanSkin :.