X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

سیدمحمد خاتمی که شب گذشته در سالن اصلی مجموعه تئاترشهر به تماشای نمایش"کرگدن" ‌ ‌نشست، این نمایشنامه را از آثار شاخص اوژن یونسکو معرفی کرد.
به گزارش سایت ایران تئاتر، سیدمحمد خاتمی رئیس جمهور سابق کشورمان، پس از پایان اجرای نمایش"کرگدن" در پرسش تنی چند از خبرنگاران مبنی بر ارزیابی این اثر نمایشی گفت:«به طور کلی آثار یونسکو آثار خوب و مطلوبی است و ما وقتی در دوران جوانی تصمیم داشتیم به مطالعه ادبیات و ادبیات مدرن بپردازیم، آثار یونسکو یکی از آثار شاخص برایمان محسوب می‌شد و من نخستین ترجمه‌ای که از نمایشنامه"کرگدن" شده بود را نیز به خوبی به یاد دارم. البته نمایشنامه"کرگدن" متعلق به فضای عجیب و غریبی است که مربوط به فضای حاکم بر دهه 50 و فضای جنگ و بعد از جنگ بوده است.» 


وی در ادامه افزود:«یونسکو از روشنفکران بزرگ بود و سخن از مسخ شدگی انسان را مطرح کرده است. از آغاز قرن بیستم در مورد جایگاه‌ ‌مدرنیته ‌و مسائلی که مارکسیست‌ها مطرح کردند، موضوعات زیادی مطرح شد. به هر حال یونسکو از نویسندگان برجسته است ولی در این نمایش فرهاد آئیش و هنرمندان خوب و بازیگرانی که با آن‌ها آشنا هستم از یونسکو الهام گرفته بودند که با توجه به دیدگاه و گرایش‌هایی که این هنرمندان عزیز دارند، اجرا شد.»
رئیس جمهور سابق کشورمان با اشاره به این مطلب که نمایش"کرگدن" با کارگردانی فرهاد آئیش اثر نمایشی تازه‌ای شده است، اظهار کرد:«این نمایش برای من جالب بود و از آن استفاده کردم، به هر حال تئاتر ما‌در هنرهای نمایشی است ولی متاسفانه آن طور که باید و شاید به آن توجه نمی‌شود. به هر حال ‌‌همیشه هم فرهیختگان، نخبه‌گان و قشرهای خاصی از تئاتر استفاده کرده‌اند و به نظر من میزان رشد یافتگی جامعه را می‌توان در استقبال از تئاتر دید. در واقع هنرمندان تئاتر ما نقش بسیار بزرگی را ایفا می‌کنند؛ گرچه مجبورند به خاطر مسائل دیگری به سوی سینما گرایش پیدا کنند.» 


وی با اشاره به اهمیت سینما تصریح کرد:«مهمترین تفاوت سینما با تئاتر این است که در سینما تکنیک به یاری هنر می‌آید ولی در ‌‌تئاتر، هر آن چه ‌هست، هنر است و با وجود دکور آن چه که باید عرضه شود خلاقیت هنرمند است که در تئاتر نشان داده می‌شود.»
 

خاتمی گفت:«من به آئیش و یکایک هنرمندان عزیزی که آن‌ها را می‌شناسم، تبریک می‌گویم و افتخار می‌کنم که از این اثر دیدن کردم.» 


رئیس دفتر گفت‌وگوی تمدن‌ها در رابطه با نقش تئاتر در ارتقای فرهنگی جامعه اظهار کرد:«همه هنرها می‌توانند ارتقای فرهنگ نقش داشته باشند اما‌ تئاتر یک نقش دو جانبه دارد بدین صورت که خودش بازتاب دهنده وضعیت جامعه است و از طرفی می‌تواند اصلاح کننده وضعیت جامعه باشد. بین هنر و جامعه یک نوع دیالکتیک وجود دارد که موثر است. هنر پدیده مدرن و متعلق به دنیای مدرن است، گرچه نمایش به خصوص تئاتر از قدیمی‌ترین شاخه‌های هنری است، ولی تئاتر به معنای امروزی متعلق به دنیای مدرن است که به دنیای ما نیز راه پیدا کرده‌ و معتقدم هنرمندان ما نقش بسزایی دارند و قطعاً هنر تئاتر می‌تواند نقش بسیار موثری در تحول و بهبود وضع اجتماعی و به اصطلاح رشد جامعه ‌داشته باشد.» 

 

سید محمد خاتمی در خصوص جشنواره تئاتر فجر گفت:«‌‌بزرگترین افتخار ما این است که در خدمت هنرمندان هستیم. کاری که من علاقه‌مند بودم انجام شود و تا حدودی نیز انجام شد، محور قرار دادن هنرمندان است که البته تداوم پیدا نکرد. همچنان که در دانشگاه‌ها محور قرار گرفتن استادان به یک معنا و دانشجویان به معنای دیگر است. به اعتقاد من در هنر تئاتر به طور خاص نمی‌توان به برآیندهای اقتصادی اثر توجه داشت و توقع داشت که تئاتر خودکفا باشد. تئاتر همواره باید مورد توجه باشد، گرچه سینما اگر به طرف گیشه برود، متاسفانه از محتوا تهی می‌شود، ولی باز می‌تواند روی پای خود بایستد. ‌من معتقدم سینمای ما بیشتر از این می‌تواند رشد ‌و توسعه داشته باشد.» 


وی با اشاره به اهمیت حمایت از تئاتر گفت:«‌تئاتر همواره باید پشتوانه و کمک داشته باشد اما خطری که وجود دارد این است که به دلیل کمک‌هایی که دریافت می‌کند، این توقع به وجود آید که تئاتر باید در اختیار و خدمت قرار گیرد، بدین معنی که ابزار شود. در صورتی که تئاتر باید آزاد باشد و پشتیبانی نیز بشود. من معتقدم که بودجه‌‌ تئاتر کافی نیست. مسئله دوم این است که به طور کلی هنرمند باید مستقل باشد.» 


وی افزود:«کاری که پیش از این انجام شد به وجود آمدن خانه‌های مختلف هنرمندی بود که سعی شد مورد توجه قرار گیرد. همچون خانه هنرمندان، خانه سینما و... ولی معتقدم آن طور که باید مورد توجه قرار نگرفت و متاسفانه به هنرمند ما توجه نشد که محور کار قرار گیرد. به اعتقاد من باید به هنرمند احترام گذاشت و نیز او را آزاد گذاشت‌. بدین ترتیب می‌توانیم مطمئن باشیم که هنرمند رشد ‌می‌کند.»     

 

*****************************   

 به گزارش خبرنگار سیاسی آفتاب، عوامل تئاتر کرگدن شب گذشته در حضور سیدمحمد خاتمی ازآخرین اجراهای این تئاتر را روی صحنه تئاتر شهر بردند و در نهایت این اجرا تقدیم رئیس جمهور سابق کشورمان کردند.  تئاتر کرگدن به کارگردانی فرهاد آئیش و با بازی هنرمندانی چون مهدی هاشمی، شهاب حسینی، آتنه فقیه نصیری، احمد ساعتچیان، صابر ابر و ... حدود دو ماه است که در تالار اصلی تئاتر شهر هر شب از ساعت 19 تا 21 اجرا می‌شود که دیشب این تئاتر با حضور رئیس بنیاد باران برروی سن رفت. 

 

محمد خاتمی که با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری دهم مجددا بحث کاندیداتوریش مطرح شده است این روزها بیش از پیش فعال شده و دیشب در اقدامی کم‌نظیر تئاتر کرگدن را که دارای مضامین سیاسی است برای دیدن انتخاب کرد . 

 

فرهاد آئیش کارگردان این اثر پس از اتمام اجرای این نمایش از حضور سیدمحمد خاتمی در این اجرا تقدیر و عنوان کرد که عوامل این تئاتر اجرای امشب خود را تقدیم سیدمحمد خاتمی می‌کند که این گفته با ابراز احساسات مردم مواجه شد. 

 

در پایان این مراسم که مردم بعضا از حضور خاتمی در سالن مطلع نبودند با دیدن رئیس جمهور سابق کشورمان به ابراز احساسات پرداخته و هنگامی که خاتمی قصد داشت برای گفتن خسته نباشید به عوامل کرگدن به پشت صحنه این نمایش برود مورد تشویق حاضران قرار گرفت.

رئیس بنیاد باران بعد از اتمام این نمایش به پشت صحنه رفت و با عوامل کرگدن صحبت کرد وی در بخشی از سخنان خود با اشاره به اینکه نمایش کرگدن اثر یونسکو است گفت: «عوامل این نمایش برداشت خودشان را از نمایش کرگدن یونسکو داشتند و به نحوی اثر جدیدی را خلق کردند».   

 

*********************

 

اما حضور خاتمی در تئاتر شهر، همراه با حاشیه هایی بود: 

*هنگام ورود خاتمی به تئاتر شهر، جمعیت انبوهی که برای دیدن نمایش آمده بودند با دیدن خاتمی در جمع خود شگفت زده شدند و ابتدا چند نفر که خاتمی را زودتر دیده بودند به تشویق پرداختند و بعد از مدک کوتاهی جمعیت حاضر یکپارچه خاتمی را تشویق می کردند و با جملات محبت آمیز، عشق و علاقه خود را به رئیس دولت اصلاحات ابراز کردند.

*فریدون عموزاده خلیلی خاتمی را از ابتدا تا انتهای نمایش همراهی می کرد.

*پیش از شروع نمایش یکی از تماشگران به نزد خاتمی آمد و گفت:«آقای خاتمی کاندیدا نشوید! ما لیاقت شما را نداریم»، خاتمی بلافاصله گفت این حرفها را نزنید لیاقت شما و ملت ایران بسیار بالاتر از اینهاست و این شما هستید که به من لطف دارید.»


*بعد از اتمام نمایش، فرهاد آئیش به نمایندگی از تمامی دست اندرکاران تئاتر«کرگدن» این نمایش را به او تقدیم کرد و از خاتمی به خاطر دیدن از این مایش تقدیر و تشکر کرد.
*خاتمی بلافاصله بعد از اتمام نمایش هنگامی که می خواست به پشت صحنه برود، هنگامی که از روی سن رد می شد مورد تشویق حاضران قرار گرفت.

*خاتمی سپس به خوش و بش و روبوسی با هنرمندان حاضر در این تئاتر پرداخت.

*بسیاری از هنرمندان از خاتمی خواستند که در انتخابات پیش رو کاندیدا شود.

*خاتمی هنگامی که از مهدی هاشمی از گلاب آدینه، همسر هاشمی، سراغ گرفت، مهدی هاشمی گفت که هنوز شما برای خانم آدینه رئیس جمهور هستید که خاتمی هم به شوخی گفت خوب ما هم ترجیح می دهیم که همچنان رئیس جمهور خانم آدینه باقی بمانیم.

*یکی از بازیگران به خاتمی گفت که بزرگترین آرزویش این است که خطبه عقد او توسط خاتمی جاری شود که خاتمی سراغ همسرآینده این بازیگر را که از دست اندرکاران این نمایش نیز بود را گرفت و گفت حتما این کار را می کنم و این وظیفه من است.

*هنگام خروج خاتمی از سالن تئاتر شهر، عده دیگری از مردم که ناگهان با خاتمی مواجه شده بودند به شدت خاتمی را تشویق کردند.

*هنگامی که خاتمی در حال سوار شدن به خودور بود خبرنگار فارس به مصاحبه دیروز فارس با یک عضو شورای مرکزی اعتمادملی اشاره کرد و گفت که او گفته است که شما نگفتید یا من می آیم یا میرحسین که خاتمی پاسخ داد، قبلا گفته ام باز هم می گویم قطعا یا من می آیم یا جناب آقای میرحسین موسوی، خبرنگار از او در مورد اعلام نظر قطعی پرسید که خاتمی پاسخ داد انشالله به زودی.

  

پس از سیو کردن،عکس را با کیفیت خوب مشاهده خواهید کرد !

  

  

 تاریخ : دوشنبه 30 دی 1387 | 22:08 | نویسنده : شیوا | نظرات (37)
.: Weblog Themes By VatanSkin :.